Krówki to pyszne i popularne słodycze, które cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie. Zdarza się jednak czasem, że stają się zbyt twarde, co może zepsuć przyjemność z ich smakowania. Co zrobić, żeby krówki skruszały? Jak je odpowiednio przechowywać? Sprawdź, jak zmiękczyć twarde krówki i przywrócić im pożądaną teksturę.
Dlaczego krówki stają się z czasem twarde? Główną przyczyną jest krystalizacja cukru w ich strukturze. Proces krystalizacji jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w słodyczach, które zawierają dużą ilość cukru. Może być spowodowany różnymi czynnikami:
- wilgotność, temperatura i czas przechowywania – wyższa temperatura i zwiększona wilgotność sprzyjają krystalizacji cukru. Dodatkowo przechodzi ona stopniowo, więc z czasem krówki twardnieją (najpierw z ciągnących robią się kruche).
- użyte składniki,
- receptura.
Co zrobić, żeby stwardniałe krówki były kruche?
Czy zdarza ci się nie zjeść naszych obłędnych w smaku, chrupkich i kremowych Cukrówek w kilka dni? Niemożliwe! Jeśli jednak gdzieś nasze stadko zostało chwilowo zagubione, a ich konsystencja stwardniała przez „leżakowanie”, bez obaw – można coś na to poradzić.
Jednym z trików jest wrzucenie krówek do kąpieli wodnej. Umieść je w misce włożonej do garnka wypełnionego wodą. Podgrzewaj je ostrożnie, mieszając regularnie, aż stwardniałe krówki zmiękną. Odstaw je i zjedz od razu, gdy ostygną.
Możesz też przedłużyć kąpiel, by krówki całkowicie się rozpuściły – w połączeniu z tłuszczem, na przykład z masłem lub mlekiem, stworzą pyszną polewę lub bazę do deseru.
Niektórzy polecają też włożenie krówek na kilka sekund do mikrofali. Trzeba jednak uważać, bo można albo je zanadto rozpuścić, albo – zbyt długo nastawione – zepsuć ich aromat. A tego nikt by nie chciał…
Twarde jak kamień, nawet po terminie kilkunastu miesięcy, mogą być wciąż spożywane ze smakiem. W nieco innej formie.
Co możesz zrobić z twardymi krówkami? Sposoby na wykorzystanie zbyt twardych krówek:
- roztopione z mlekiem lub masłem staną się pysznym sosem lub polewą do ciasta;
- połączone w rondelku z mlekiem skondensowanym i wódką stworzą pyszny likier krówkowy (krówki smakowe nadadzą mu niepowarzalny aromat);
- starte świetnie posłużą jako posypka do babeczek i deserów;
- całą krówkę możesz włożyć do herbaty lub kawy zamiast cukru.
Psst… Cukrówki rzadko twardnieją, z czasem robią się przyjemnie chrupkie.
Jak robi się kruche krówki?
Wiemy, że wśród Was są miłośnicy ciągutek, jak i krówek kruchych i niemal chrupiących. Jeśli należysz do drugiej grupy, a przed sobą masz krówki o ciągnącej konsystencji, wystarczy odrobina cierpliwości, by zaraz cieszyć się kruchymi słodkościami.
Jak robić kruche krówki z ciągnących? Pozwól im na mały odpoczynek: „leżakowanie”. Pozostaw je na kilka dni w miejscu z dala od promieni słońca – czas sprzyja ich krystalizacji, a więc kruszeniu. Możesz delikatnie odwinąć je z papierków. Twoja cierpliwość będzie Ci wynagrodzona – niebiańską kruchością krówek.
Sprawdź nasze personalizowane krówki z logo.
Różnice pomiędzy krówką kruchą i ciągnącą
Różnica między krówką kruchą a ciągnącą polega głównie na proporcjach i rodzaju składników oraz procesie ich przygotowania. Przeważnie krówki kruche mają więcej masła i są gotowane w niższej temperaturze, dzięki czemu stają się delikatne i kruche.
Krówki ciągnące zawierają więcej mleka i syropu glukozowego oraz są gotowane w wyższej temperaturze, co nadaje im gęstą i niemal elastyczną konsystencję (glukoza zwiększa lepkość).