Co zrobić z twardymi krówkami? Czy można je rozpuścić?
Krówki to słodycz, którą doceniają wszyscy. Uwielbiamy cukierki krówki za ich mleczny smak, ale i za to, że to zdrowsza alternatywa dla sklepowych słodyczy, gdyż mają prosty, naturalny skład pozbawiony konserwantów. W efekcie ich konsystencja z czasem się zmienia i od ciągnących stają się coraz bardziej kruche. Mimo to, ich data ważności do spożycia prędko się nie kończy. Bowiem krówki się nie psują lecz po prostu krystalizują.
Czy można wykorzystać takie twarde, skrystalizowane już krówki? Jak najbardziej! Wystarczy je rozpuścić i można z nich stworzyć nowe smakowite słodycze lub dodatki do innych wyrobów domowych. Krówki na święta uchowały się w szafce ze słodyczami? Nie wyrzucaj ich!
Rozpuszczamy krówki – ale po co?
Krówki to cukierki, których mleczny smak towarzyszy nam od pokoleń. Są one idealne i na co dzień i od święta, gdy chcemy sprawić bliskim lub znajomym smakowity upominek. Swoją renomę cukierki krówki zawdzięczają przede wszystkim temu, że mają naturalny smak i wyjątkowo kuszącą konsystencję: kruchą lub ciągnącą wewnątrz.
Świeże krówki są zwykle ciągnące i nazywamy je przez to mordoklejkami, gdyż ich pyszne toffi wprost rozpuszcza się w ustach. Drugi wariant to krówki kruche, które zachwycają pudrową konsystencją i kruszą się na języku. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest to, by cukierki krówki były świeże. Wówczas idealnie smakują właśnie jako słodkie cukierki. Jednak z czasem, mimo że się nie psują to stają się po prostu coraz twardsze ze względu na krystalizację cukru.
Po tym procesie możemy poznać, że krówki zostały wykonane wyłącznie z naturalnych składników oraz, że nie znajdziemy w ich składzie chemicznych konserwantów i sztucznych dodatków mających przedłużyć ich zdatność do spożycia.
Postaw więc na naturę i ciesz się krówkami. Natomiast, co w sytuacji gdy nie zdążymy zjeść krówek przed ich stwardnieniem? Nic straconego! Naturalne krówki można bowiem rozpuścić i po prostu wykorzystać ponownie podczas przygotowywania domowych smakołyków.
Jak rozpuścić krówki?
Zdradziliśmy już, że krówki można roztopić oraz dlaczego warto to zrobić. Jednak zanim zabierzesz się do pracy nad tym, upewnij się czy Twoje cukierki krówki są naturalne. Bowiem tylko krówki, które zostały wykonane z naturalnych składników będą do tego odpowiednie i zaskoczą Cię wspaniałymi możliwościami ich ponownego wykorzystania, ale już w innej formie.
Jak rozpuścić krówki? Krówki rozpuszczamy, gdy osiągną temperaturę pokojową. Wówczas wystarczy je dokładnie pokruszyć i przełożyć je do rondelka. Jeżeli ręczne kruszenie jest niezbyt łatwe, wówczas można je włożyć do woreczka, położyć na drewnianej desce i potłuc tłuczkiem kuchennym. Gdy już posiadamy rozkruszone krówki, przekładamy je do rondelka.
Następnie zalewamy odrobiną pełnotłustego mleka, ale tak by mleko nie wychodziło nad ich powierzchnię (mniej więcej do 1/3 lub połowy wysokości cukierków).
Podgrzewamy je na wolnym ogniu i przez cały czas precyzyjnie mieszamy, gdyż rozpuszczająca się masa może mieć tendencję do przywierania do dna rondla. Gdy wszystkie krówki się już rozpuszczą i połączą z mlekiem, powstały płyn przelewamy przez sitko, by pozbyć się ewentualnych resztek cukierków i tym samym uzyskać kremową, jednolitą masę.
Teraz taką masę można wykorzystać na dowolne sposoby, by móc ponownie cieszyć się krówkowym smakiem.
Jak wykorzystać roztopione krówki? Nasze propozycje:
- nalewka krówkowa,
- polewa na babeczki lub ciasto,
- sernik krówkowy,
- tort przekładany masą śmietanowo – krówkową,
- krówkowe ciasto z bananami bez pieczenia,
- lody krówkowe,
- krówkowe szyszki.
Zobacz wszystkie krówki weselne – Krówki na urodziny – Krówki ze zdjęciem – Krówki na święta
A czy można zrobić ze starych krówek po prostu nowe krówki? Czy jeżeli je rozleje do foremek stężeją?