Krówka i kajmak – czym się różnią? Jak zrobić je samemu?
Masa krówkowa i kajmakowa często traktowane są jako jedno i to samo. Tymczasem oba warianty różnią się smakiem, konsystencją, ale w szczególności także sposobem ich wykonywania w warunkach domowych. Jakie są różnice między krówką a kajmakiem oraz jak je przygotować samemu w domu?
Kajmak – jak go przygotować?
Kajmak to nic innego jak połączenie tłustej, słodkiej śmietanki z cukrem, który został skarmelizowany. Smak masy kajmakowej jest wyjątkowo apetyczny i różni się od krówki przede wszystkim konsystencją oraz zastosowaniem. Masa kajmakowa w wielu przepisach na domowe słodkości występuje też pod nazwą dulce de lechce. W sklepach dostępne są gotowe masy kajmakowe, ale trzeba uczciwie przyznać, że nie są one porównywalne z domowo wykonanymi, gdyż znacząco czuć niekorzystną różnicę w smaku. Aby samemu przygotować masę kajmakową, która uwiedzie smakiem i konsystencją potrzebujemy śmietanki i cukru. Niektóre przepisy zawierają również masło, którego zadaniem ma być nadanie masie maślanego posmaku, ale raczej on powinien charakteryzować przede wszystkim krówki. Masę kajmakową można więc porównać raczej do fudge, gdyż proces przygotowania jest podobny. Istotne znaczenie ma tu to, aby składniki długo gotować na wolnym ogniu do czasu aż masa będzie ciemna i bardzo gęsta. Po ugotowaniu musimy ją jeszcze dokładnie ucierać, co może wydawać się dość żmudnym zajęciem, ale obiecujemy, że warto się poświęcić dla tego smaku i jakości kajmaku. Masę kajmakową ucieramy bowiem tak długo aż mocno zgęstnieje i przestanie się ciągnąć. Jeżeli jednak nie masz zbyt wiele czasu i chcesz w łatwiejszy sposób uzyskać masę kajmakową, która będzie prawie jak domowa, wystarczy użyć puszki mleka skondensowanego. Taką puszę długo gotujemy (około 3 godziny) w garnku z wodą, a następnie studzimy. W ten sposób uzyskujemy kajmak domowym sposobem, który nie wymaga ręcznego ucierania.
Masa krówka i sekret jej smaku
Krówka, czyli masa krówkowa wykonywana jest z tłustego mleka lub śmietany z dodatkiem masła i cukru. Składniki są gotowane na wolnym ogniu, a gdy się połączą to powstałą masę należy solidnie ucierać aż osiągnie matowy wygląd. Wówczas cukierki będą kruche i uzyskamy pudrową konsystencję. Jeżeli natomiast chcemy by krówka była ciągnąca, wówczas już nie ucieramy ugotowanej masy. Masę typu krówka można wykorzystać zarówno do domowej produkcji cukierków o preferowanej konsystencji, jak i podczas przygotowywania innych smakołyków. Krówka idealnie sprawdzi się podczas produkcji likieru, który cechuje się słodkim, mlecznym smakiem o subtelnej, kremowej konsystencji. Taki likier krówkowy będzie z pewnością ulubionym smakołykiem podczas długich zimowych wieczorów spędzanych pod ciepłym kocykiem. Ponadto masę krówki można wykorzystać podczas wypieków ciast, tortów oraz babeczek, np. w okresie bożonarodzeniowym. Krówki na święta będą tu bardzo przydatne. Masa doskonale sprawdzi się również jako polewa na wypieki oraz składnik kremów lub lodów. Opcji jest naprawdę wiele i każdej z nich nie sposób się oprzeć.
Krówka czy kajmak?
Podsumowując, pod względem smaku krówka i kajmak są podobne, gdyż ich podstawą są przypalony cukier oraz śmietanka. Jednakże sekret różnicy między nimi tkwi w długości i sposobie przyrządzania, ale i dalszej obróbki.
Zobacz wszystkie krówki weselne – Krówki na urodziny – Krówki ze zdjęciem – Krówki na święta