Jesień i zima obfitują w liczne okazje do słodkich spotkań z rodziną i znajomymi. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 2 przepisy na wyborne likiery z krówek. Starannie ozdobione butelki z taką zawartością z łatwością wcielą się w rolę prezentów świątecznych. Nic tak nie cieszy, jak własnoręcznie przygotowane upominki, prawda? Zatem do dzieła!
Ciemny likier z krówek pachnący kawą
Swój kolor zawdzięcza obecności kawy oraz kakao. Pachnie i smakuje obłędnie. Świetny solo, ale też jako dodatek do lodów i innych deserów.
Składniki:
- 400 g Cukrówek
- 400 ml wody
- 200 ml spirytusu
- 250 ml śmietanki 30%
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- ½ łyżeczki kakao (opcjonalnie)
Wykonanie:
Pokrusz lub pokrój krówki na kawałki (spokojnie możesz podjadać, ale nie przesadzaj, bo zabraknie do likieru) i wrzuć je do rondelka. Przegotowaną, gorącą wodę dodaj do krówek. Podgrzewaj na wolnym ogniu, cały czas mieszając aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj kawę i kakao, jeśli się na nie decydujesz. Dokładnie wymieszaj i odstaw do przestygnięcia. Dodaj spirytus i dolej śmietankę. Dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Przelej do butelek i odstaw do lodówki. Likier gotowy jest do spożycia od razu po przygotowaniu, ale najlepszy jest po upływie kilku dni.
Jasny likier z krówek na mleku skondensowanym
Od poprzednika odróżnia go nie tylko kolor, ale i smak. To likier, który pokochają fani niebywałych słodkości.
Składniki:
- 450 g Cukrówek
- 1 opakowania mleka skondensowanego niesłodkiego
- 300 – 400 ml wódki
- ok. 100 ml przegotowanej wody
- ziarna z laski wanilii (opcjonalnie)
Wykonanie:
Krówki w kawałkach wrzuć do rondelka, zalej gorącą wodą i mlekiem skondensowanym. Możesz dodać też ziarna wanilii (włóż też samą laskę, wyjmiesz ją przed dolaniem wódki). Na wolnym ogniu podgrzewaj aż do połączenia się składników. Ważne jest stałe mieszanie, żeby nie dopuścić do przypalenia. Kiedy konsystencja będzie jednolita i aksamitna zdejmij z ognia i odstaw do wystygnięcia. Do przestudzonej masy dodaj alkohol i dokładnie wymieszaj. Przelej do butelek i włóż do lodówki. Podobnie jak w przypadku pierwszego przepisu, likier od razu po przyrządzeniu nadaje się do picia, warto jednak trochę się wstrzymać, żeby składniki odrobinę się „przegryzły”.
Jak zapakować likier z krówek, żeby zrobić dobre wrażenie?
Jak już wspominaliśmy na początku, taki własnoręcznie przygotowany krówkowy likier świetnie sprawdzi się w roli gustownego upominku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby butelkę ze słodką zawartością włożyć po prostu to ozdobnej torebki z marketu, ale mamy też dla Ciebie nieco bardziej spektakularne sposoby na zapakowanie tego prezentu.
- Szyjkę butelki możesz przewiązać szeroką wstążką lub kawałkiem tiulu. Jeśli ma to być upominek na święta przyklej też małą bombkę.
- Sznurkiem jutowym możesz przywiązać do butelki gałązkę drzewka iglastego, plasterek wysuszonej pomarańczy lub laskę cynamonu.
- A najlepszym – naszym zdaniem – sposobem na udekorowanie butelki z likierem będzie zamocowanie za pomocą kleju na gorąco personalizowanej Cukrówki z życzeniami. Efekt WOW gwarantowany!