Czy widząc po raz pierwszy krówki w niespotykanym, czarnym kolorze zastanawialiście się kiedyś z czego jest czarna krówka? Czy snuliście domysły na temat jej smaku, konsystencji i zapachu? Jeśli tak, to pozwólcie, że opowiemy Wam trochę o tych zaskakujących słodyczach. Być może uda nam się odrobinę Was zaskoczyć. A może nawet okaże się, że Wasze domysły były trafione.
Co znajduje się w składzie czarnej krówki?
Zacznijmy od początku. Czy wiecie z czego robi się krówki? Biorąc pod uwagę nazwę cukierków, z pewnością, jako pierwszy składnik wytypowaliście mleko. Co do jego obecności w składzie nie ma żadnych wątpliwości. Mleko pełne w proszku uzupełnione jest przez cukier, masło lub margarynę oraz dodatki odpowiadające za smak danej krówki (aromaty, suszone owoce etc.). Oczywiście zarówno skład, jak i receptura przyrządzania krówek mogą się różnić w przypadku poszczególnych producentów, jednak bazują one na wskazanych przez nas produktach.
Skąd w takim razie czarny kolor niektórych krówek?
- Do ich podstawowego składu dodawane są barwniki. Mogą być zarówno naturalnego, jak i sztucznego pochodzenia. Do tych pierwszych zaliczyć można węgiel roślinny, który wykorzystywany jest chyba najczęściej.
- Coraz popularniejsze stają się też czarne cukierki z lukrecji. Mleczne krówki wzbogaca się wówczas ekstraktem oraz aromatem lukrecji. Chętnie wybierane są jako krówki z logo, bo przyciągają uwagę i pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji.
Jak smakują czarne krówki?
Smak czarnych krówek zazwyczaj nie odbiega zbytnio od smaku zwykłych krówek. Szczególnie jeśli mowa o krówkach, których kolor jest zasługą barwników. Wyczuwalna, subtelna różnica dotyczy natomiast cukierków, których składniki uzupełniono o lukrecję.
Lukrecja to roślina, której korzenie zawierają glicyryzynę. Ten naturalny słodzik jest nawet 50 razy słodszy od cukru. Smak lukrecji zbliżony jest natomiast do smaku anyżu. To dlatego grono fanów takich krówek stale rośnie i coraz chętniej wybiera się je na prezent dla prawdziwych smakoszy. Nie muszą być nawet ładnie zapakowane, żeby wywarły duże wrażenie na obdarowanej osobie.
Jeśli natomiast zależy Wam na wyjątkowych doznaniach smakowych postawcie na nasze krówki smakowe.
Czy czarne krówki są kruche, czy ciągnące?
Konsystencja czarnych krówek przypomina konsystencję ich tradycyjnych odpowiedników. Mogą być odrobinę twardsze, ale nieznacznie. Na to, czy krówki są miękkie i ciągnące się, czy twarde i kruche wpływa proces krystalizacji zawartego w nich cukru. Uważa się, że najlepsze są po upływie kilkunastu dni od produkcji. Delikatnie kruche z zewnątrz kryją w sobie pyszną tzw. łezkę. To płynny karmel, któremu naprawdę trudno się oprzeć.
Twarde krówki – zarówno zwykłe, jak również te w kolorze czarnym z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania ciast, ciasteczek i innych deserów. Nadadzą im wyjątkowy smak, a może też nieoczywisty kolor. Wystarczy je skruszyć i użyć jako posypki lub roztopić z dodatkiem masła, by otrzymać płynną konsystencję.
Wiecie już co wchodzi w skład tradycyjnej krówki z czego zrobione są krówki w czarnym kolorze, jak smakują krówki z lukrecją i od czego zależy konsystencja tych pysznych cukierków. Z tą wiedzą możecie dokonywać jeszcze bardziej świadomych słodkich wyborów, czego serdecznie Wam (i sobie) życzymy i jednocześnie niezmiennie polecamy nasz różowy sklep z krówkami.