Kochają je duzi, kochają też mali. Ich zapach i smak przywodzą na myśl wyłącznie pozytywne skojarzenia. Ale czym właściwie są?
Jeśli i Wy zadajecie sobie pytania typu: „Co to są krówki? Skąd się wzięły? Czy krówki są polskie? i wreszcie: Kto jest ich twórcą?”, to koniecznie przeczytajcie poniższy tekst. Przedstawiamy w nim kilka słodkich faktów na temat tych fenomenalnych, ręcznie wyrabianych słodyczy.
Kto wymyślił krówki, czyli krótka historia powstania
Wiele źródeł wskazuje, że za twórcę tych popularnych cukierków uznaje się polskiego przedsiębiorcę Feliksa Pomorskiego. I choć do powstania krówek przyczynił się jego wujek, to dopiero Feliks zdobytą u niego wiedzę rozwinął na skalę przemysłową.
Tym samym mleczny smakołyk zagościł w domach wielu Poznaniaków, którzy chętnie nabywali krówki w fabryce słodyczy Pomorskiego. Przez osiem lat funkcjonowania wytwórni przysmak zyskał sobie rzesze fanów, krówkę Feliksa znali już niemal wszyscy mieszkańcy Poznania.
W czasie okupacji na skutek przymusowego przesiedlenia fabryka zmieniła swoją lokalizację na podwarszawski Milanówek. Tam pomimo licznych zawirowań (pożar budynku, upaństwowienie) wytwórnia funkcjonuje do dzisiaj.
Więcej na ten temat przeczytacie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: cukierki krówki historia. Od tego czasu zmieniło się wiele (np. popularność zyskały krówki z logo), ale nie zmieniła się receptura i skład.
Dlaczego krówka nazywa się krówki?
Z pewnością przynajmniej raz zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa tego lubianego smakołyku. Dlaczego krówka nazywa się krówka? Od razu nasuwa się odpowiedź, że to zasługa mleka, które jest jednym z głównych składników tych cukierków – tuż obok cukru i masła. I oczywiście trudno się z tym nie zgodzić.
Na pewno duży wpływ na to miał również fakt, że produkowane w fabryce Feliksa Pomorskiego cukierki zawijano w papierki z rysunkiem krowy. Nazwa szybko się przyjęła i przetrwała po dziś dzień.
A skąd nazwa Cukrówki? To oczywiste nawiązanie do tradycji przedstawione jednak w nieco odmienionej wersji.
Cukrówki to coś więcej, niż zwykłe krówki. To cukierki, które nie tylko nieziemsko smakują, ale tak też wyglądają. Są zawsze nienagannie ubrane, a dzięki opcji personalizacji mogą dostosować się do każdej sytuacji. To CUdowne KRÓWKI, którym nie sposób się oprzeć.
Czy krówki są polskie?
Tak, choć są i tacy, którzy nie zgadzają się z tym zdaniem, ale o tym za moment. Niektóre krówki wpisane zostały na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zawiera ona produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.
Niektórzy producenci używają sztucznych barwników i aromatów, żeby nadać cukierkom pożądany kolor i wzmocnić ich smak, odbiegając tym samym od dotychczasowej metody produkcji. Można śmiało nazwać takie wyroby „krówkopodobnymi”. Gwarantem tradycyjnego smaku jest sprawdzony skład.
Zdarza się, że krówkom odbiera się miano polskich słodyczy, myląc je z wywodzącymi się ze Stanów Zjednoczonych cukierkami fudge. I choć powstają z podobnych składników, to nie są tym samym wyrobem cukierniczym.
Fudge są bardziej kremowe, nie ciągną się i nie są aż tak skrystalizowane jak kruche krówki. My zdecydowanie należymy do fanów polskiego odpowiednika cukierków fudge, a Wy? Tym bardziej, że w naszej ofercie można znaleźć ich ogromny wybór – np. krówki smakowe.