Jego kremowa konsystencja i słodki smak przypominający klasyczne krówki sprawiają, że to doskonały dodatek do deserów, kawy czy też po prostu degustowania i raczenia się jego aromatem. Likier z krówki, bo o nim mowa, to pyszny trunek, który z łatwością przyrządzisz w domu. W jaki sposób? Poznaj prosty przepis na likier krówkowy.
Likier z krówki — potrzebne składniki
Wystarczy tylko kilka składników, aby uzyskać kremowy likier krówkowy. Kluczowym są oczywiście pyszne krówki, najlepiej o tradycyjnym mlecznym smaku. To one nadają trunkowi słodką uwielbianą lepkość. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać krówki smakowe, dzięki którym nalewka z krówek zyska niepowtarzalny aromat, np. kawowy, orzechowy lub czekoladowy.
Z kawowymi krówkami lub odrobiną kawy rozpuszczalnej likier będzie smakować jak domowy Baileys.
Czas na listę niezbędnych składników. Do sporządzenia likieru z krówek potrzebujesz:
- 250 gramów ulubionych Cukrówek,
- 0,5-0,7 litra wódki (w zależności od pożądanych „procentów”),
- 250 ml mleka skondensowanego (niesłodzonego),
- Łyżeczka ekstraktu z wanilii (najlepiej z naturalnej, ale może też być cukier wanilinowy).
Jakość składników ma istotne znaczenie dla ostatecznego smaku likieru krówkowego. Wybieraj więc krówki i wódkę najwyższej jakości, aby uzyskać najlepszy efekt. Nie ukrywamy, że nasze Cukrówki spełnią wszelkie wymogi nawet najbardziej wymagającego konesera likierów (nasz sklep z krówkami ma ogromny wybór pysznych słodkości). 🙂
Jak zrobić likier z krówki?
Krówki rozpakuj z papierków i umieść w garnuszku (sprawdź nasze pyszne krówki z logo). Zalej mlekiem skondensowanym i dodaj ekstrakt waniliowy. Gotuj je na małym ogniu aż do rozpuszczenia. Co jakiś czas zamieszaj je, by nie przywarły do dna. Staraj się je rozgniatać.
Przyda się w tym celu widelec albo trzepaczka rózgowa (wytrzymała). Jeśli widzisz, że uzyskiwana masa jest za gęsta, możesz dodać dwie łyżki wody. Gdy krówki całkowicie się rozpuszczą i powstanie kremowa jednolita masa, odstaw garnuszek na bok do ostygnięcia.
Kiedy płyn przestygnie, zacznij powoli dodawać do niego alkohol i jednocześnie mieszać. Masę z wódką przelej do szklanych butelek – szczelnie zamykanych, dobrze umytych (jeśli używasz ok. 500 ml wódki, powinna wystarczyć litrowa butelka, jednak bezpieczniej przygotować dwie mniejsze na likier). Pozostaw słodki likier w butelkach do całkowitego przestygnięcia, a następnie wstaw do lodówki.
Jak długo trwa robienie likieru z krówek?
Jak widzisz, proces przygotowania likieru z krówek jest stosunkowo szybki i prosty. Przepis obejmuje jedynie kilka składników, a jego wykonanie to tylko kilka kroków. Istota jednak tkwi w czasie przechowywania nalewki z krówek.
Aby likier krówkowy uzyskał pełnię smaku i aromatu powinien „dojrzewać” przez co najmniej 2 tygodnie. W tym czasie składniki idealnie się połączą, a kremowa konsystencja oraz słodki smak będą doskonale zharmonizowane.
Dlatego warto cierpliwie czekać, zanim będziesz chcieć cieszyć się aromatem swojego domowego likieru z krówek. Możesz go oczywiście spożyć od razu po przygotowaniu, ale to nie będzie to samo. Uwierz nam, że warto czekać!
Jeśli na przykład chcesz raczyć gości w święta domową nalewką krówkową, przygotuj ją z wyprzedzeniem – na przykład zaraz po Mikołajkach.